Jaki zbiornik do paliwa wybrać?

Kiedy już podjąłeś decyzję o stworzeniu własnej stacji benzynowej, musisz zastanowić się nad doborem odpowiedniego sprzętu i wyposażenia całej inwestycji. Są to między innymi dystrybutory, budynki, wiaty i inne. Jednym z najważniejszych elementów są także zbiorniki do paliwa. To one umożliwiają przechowywanie większych ilości tej cieczy, co pozwala na obsłużenie większej liczby klientów.

Na rynku znaleźć można wiele firm, oferujących tego typu konstrukcje. Dlatego też podczas szukania odpowiednich wariantów, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka niezwykle ważnych kwestii. Poniżej przedstawimy i krótko omówimy każdy z nich. Z pewnością wpłynie to na świadomość każdego, kto buduje własną stację benzynową.

Niezbędne pozwolenia i atesty

Bez wątpienia każdy zdaje sobie sprawę, że paliwo jest substancją szkodliwą i wykazuje negatywny wpływ na zdrowie i życie człowieka, jak również środowisko. Jaki model wybrać, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa?

Należy zwrócić uwagę, czy dany produkt posiada informację o zgodności z aktualnie obowiązującą normą. Obejmuje ona wszystkie cechy, które gwarantują wysoką szczelność, odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Ważnym aspektem jest także oznaczenie świadczące o tym, że dana konstrukcja była konsultowana z Urzędem Dozoru Technicznego. Takie konstrukcje z pewnością spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Pojemność

Firmy sprzedające zbiorniki na paliwo zazwyczaj proponują różne pojemności. Przed zakupem warto zastanowić się, jaki mamy obszar do zagospodarowania i oszacować, ilu mniej więcej klientów będziemy mogli się spodziewać klientów. To pomoże podjąć decyzję o wyborze odpowiedniej pojemności zbiornika. Należy także pamiętać, aby wziąć pod uwagę obszar, na jakim chcemy wybudować stację i to, czy planujemy postawić warianty natrawnikowe czy najazdowe.

Budowa

Dzięki wieloletnim badaniom nad wytrzymałością poszczególnych materiałów, z których produkuje się zbiorniki na paliwo, stworzono konstrukcję, która najlepiej nadaje się do takiego zastosowania. Są to stalowe zbiorniki dwupłaszczowe, z zewnątrz pokryte warstwą poliuretanu.

Taka budowa gwarantuje najwyższy stopień szczelności, jak również bezpieczeństwa przechowywania paliwa. Wierzchnia warstwa poliuretanu posiada właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu chroni ciecz przed nagrzaniem czy ochłodzeniem.

Nowoczesne konstrukcje posiadają także specjalny mechanizm monitorowania przestrzeni międzypłaszczowej, który umożliwia wczesne wykrywanie ewentualnych wycieków poprzez pierwszą warstwę.

Sposób montażu

Teoretycznie istnieją dwa sposoby zamontowania zbiorników na paliwo – naziemny oraz podziemny. Jednak w praktyce niemal zawsze stosuje się ten drugi wariant. Dzieje się tak ze względów praktycznych (nie zajmują miejsca) oraz bezpieczeństwa.

Zbiorniki podziemne powinny być umieszczone co najmniej 1 metr pod ziemią. Warianty te standardowo maluje się specjalnymi farbami oraz powłokami, chroniącymi konstrukcje przed korozją, przebiciem i innymi czynnikami zewnętrznymi – wilgocią, skrajnymi temperaturami, korzeniami drzew czy zwierzętami.

Najczęściej tego typu modele posiadają kilka komór, od jednej do czterech.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe omówienie najważniejszych cech zbiorników na paliwo pomoże dobrać konstrukcje, które przez wiele lat zapewnią bezproblemową eksploatację, jak również pełne bezpieczeństwo.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszą ofertą – proponujemy szeroki wybór sprawdzonych i niezawodnych zbiorników.